გაკვეთილის გეგმა
კლასი
|
11-10 კლასი ს.V
|
1. მასწავლებელი:
|
ნონა მშვიდობაძე
|
2. გაკვეთილის
თემა
|
«Личность и эпоха»
|
3. გაკვეთილის ხანგრძლივობა
|
45 წუთი
|
4. კლასის დახასიათება
|
20 მოსწავლე.9 ძზლიერი მოსწავლე,
6 საშვალო სიძლიერის მოსწავლე, 5 სუსტი მოსწავლე
|
5. გაკვეთილის მიზანი
|
სავარაუდო პროგნოზირების უნარის
განვითარება. კითხვითი, სმენითი უნარის განვითარება. ლოგიკური აზროვნების უნარის
განვითარება. ლექსიკური მარაგის გამდიდრება. მეტყველების უნარის განვითარება. წერითი
უნარის განვითარბა. ჯგუფური მუშაობის უნარის განვითარება.
|
6. სწავლის შედეგები
|
ucx.s.V.7. moswavle შეძლებს kითხვების wakiTxvaს da gagebaს. დაუკავშიროს ნანახი აუდიომასალა ტექსტს.
ucx.s.V.17. moswavles SeuZლებს misTvis nacnob Temebze laparaki. შეძლებს gadmosces filmis, siuJeturი xaz, gamokveTოs mniSvnelovanი
detalebი.
ucx.s.V.1. moswavle SeuZlებს moisminos da gaigos ucxoenovan TanamosaubreTa Soris mimdinare
interaqcia (dialogi, interviu) sxvadasxva Temaze. Aაmokrიფოs
konkretulი informacias (vin, ra,
sad, rodis, romeli, rogori, ramdeni, ratom da sxva); saubris Sinaarsidan
gamomdinare, gamoიტანოს daskvna
TanamosaubreTa xasiaTis, saqmianobis, interesebis, socialuri mdgomareobisa da
maT Soris arsebuli urTierTobis (megobruli, konfliqturi, saqmiani, didi xnis
nacnobebi, axladgacnobilebi da sxva სახის ინფორ.).
ucx.s.V.3. moswavles SeuZlებს mimarTos sxvadasxva strategias mosasmeni amocanebis efeqturad
gadaWris xelSesawyobad mosmenis unaris
gasaumjobeseblad. iniSnavs ucnob sityvebs maTi mniSvnelobis gasarkvevad.
ucx.s.V.21. moswavleს შეუძლია გამოიჩინოს
interesი da გამოავლინოს tolerantulი damokidebuleba kulturis
Taviseburebebis mimarT. გაავლოს
paralelebი, იპოვოს da aRniSnavs analogiebი, gანასხვავოს
sakuTar da sxvaTa sulier samyaroebs Soris (gancdebi, ganwyobilebebi,
damokidebulebebi).
|
7. მიმდინარეობა
( აქტივობა დრო)
|
·
საორგანიზაციო
მომენტი. მისალმება. 1 წუთი
·
მასწავლებელი წერს დაფაზე თემას და აცნობს წინასწარ
დაწერილ მიზნებს. ყოფს კლასს ჯგუფებად.
2წთ
·
პროვოცირება. მასწ.რთავს უხმო რეჟიმში კადრებს „Принцесса
и нищий» https://www.youtube.com/watch?v=2z3zGhfH5Ew
თითოეულ ჯგუფს ურიგებს ფურცლებს კითხვებით:
ვინ არიანარიან წარმოდგენილ კადრებზე ადამიანები? რა შინაარსის შეიძლება იყვეს ფილმი?
რა კავშირი აქვს თემასთან? ყველა ჯგუფი წარმოადგენს თავის ვერსიებს. 7წთ
·
მასწ. რთავს კადრებს ხმით (2 ჯერ, უკეთებს პაუზებს)
მოსწავლეები იწერენ მათთვის გაუგებარ ფრაზებს , გამოთქმებს და მოსმენილ ანდაზას.( მაგ:
Помогите завоевать её сердце.და ა. შ) დაფაზე იწერება შესაბამისი განმარტებები, პარალელებს
ავლებენ მშობლიურ და უცხოურ ენებს შორის. აღმოაჩენენ განსხვავებას და მსგავსებას. 15წთ
·
მოწავლეები ისევ უყურებენ კადრებს ხმით. პასუხებს
სცემენ უკვე გააზრებულად იმ კითხვებზე რომლებიც
იყო დასმული თავდაპირველად.ვინ არიანარიან წარმოდგენილ კადრებზე ადამიანები? რა შინაარსის
შეიძლება იყვეს ფილმი? რა კავშირი აქვს თემასთან? 2წთ
·
მოცემული სიტყვებით, გამოთქმებით და ანდაზაზე დაყრდნობთ
თითოეული ჯგუფი ადგენს დიალოგს, რომელასც გაითამაშებენ ჯგუფის წევრები. 15წთ
·
საშინაო დავალება; დაწერონ, ჩამოთვალონ რომელი ადამიანი
რითი გახდა ცნობილი დღევანდელ ეპოქაში.
|
8. რესურსები
|
პროექტორი, კომპიუტერი, დინამიკები, სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი.
|
9. მოსალოდნელი პრობლემები
|
სუსტი მოსწავლის პასიურობა,
ხმაური,
|
10. შეფასება
|
ტექსტის გაგება მოსმენის შემდეგ,
კითხვებზე პასუხების გაცემა, ლაპარაკი, ჯგუფური მუსაობის აქტივობა.
ნიშანი-განმავითარებელი კომენტარი.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий